Tävlingsprogrammet 2019 02/05/19

Datum  Tävling                   Tävl-form      Sponsor              Ansv TK                Övrigt
Maj
14          GGA 1/Damer       Slaggolf
21          GGA 2/Damer      Slaggolf
25         Golfens dag            Nationellt arrangemang                                          Ansv K Rapp
28         GGA 3/Damer       Slaggolf
29         SPF-golfen
30         Uppstarten             Slaggolf         Crazy Design      Ulla                         Singel 3 kl
Juni
2           Röd avgång             Bästboll          TBD                      Sven                       Alla tee 46, 2t kl
4           GGA 4/Damer        Slaggolf
6           Flaggtävlingen        Slagtävling    Löfstrands rör     Ulla                       3 kl
11          GGA 5/Damer        Slaggolf
12          Onsdagsgolf 1         Slaggolf                                         Mats                     Singel 2 kl
16          Sommarmatchen   Matchspel                                     Robert                 1:a omg i match-serien
18          Audi CUP                                                                        Jon                        Företagsgolf-inbjudn-tävl
19          GGA 6/Damer        Slaggolf
20          Onsdagsgolf 2        Slaggolf                                        Mats                      Singel 2 kl
23          Golfhäftet Trophy  Poängbogey   Golfhäftet           Robert                  Greensome poängbogey
25          GGA 7/Damer         Slaggolf
26          Hälsinglands Sparbank                                                Jon                        Företagsgolf-inbjudn-tävl
27           Onsdagsgolf 3         Slaggolf                                        Mats                      Singel 2 kl
29           Sillbrunch                Tryal GS           Staffare             Niklas                    Mixed-tävl
Juli
3             Onsdagsgolf 4          Slaggolf                                       Mats                      Singel 2 kl
6             Semestersabotören Slagspel           Freja Bygg        Niklas                   Start kl 13, max 72 delt, 2 kl
10           Onsdagsgolf 5          Slaggolf                                       Mats                      Singel 2 kl
Golfveckan Börjar
14           Callaways singel      Slaggolf            Callaway           Sven                      Singel 3 kl
15           Ahlsells bästboll      Bästboll            Ahlsell               Mats                      Partävl
16           MRF-Bilhandlarna Slaggolf            se nedan            Robert                   Singel 46/50/55 tre klasser
17            Irländaren                Irish GS           Villaägarna        Niklas                  Partävl
18           Hudik Shoot-out    Slaggolf            Klubben              Robert                 Singel, 2 kl, 10/kl går vidare
19           Shopens scramble  Scramble         Cobra/Puma      Jon                       Partävl 2-manna scramble
21           Trippeln                    Trippel            Impira                 Ulla                       Partävl BB, GS, FS
Golveckan Slut
24            Onsdagsgolf 6         Slaggolf                                         Mats                      Singel 2 kl
28            Aktieslaget               Slaggolf          Aktiespararna     Mats                      Singel 3 kl
29            G-H Vet tour           Slaggolf                                                                          B-kl tävling i Hudik
30            GGA 8/Damer        Slaggolf
31             Onsdagsgolf 7        Slaggolf                                           Mats                      Singel 2 kl
Augusti
3              Spanienresan          Slaggolf           Nova Golf             Robert                  En d, en h-kl, K-start 08.00
6              GGA 9/Damer        Slaggolf
7              Onsdagsgolf 8         Slaggolf                                             Mats                     Singel 2 kl
9              VW Masters            Slaggolf                                            Jon                         Inbjudn-tävl 2 kl, fria platser
11             KM                            Slagspel           Klubben                  Robert/Sven        H/D brutto, kategori
12            KM                            Slagspel          Klubben                  Robert/Sven         H/D brutto, kategori
13            GGA 10/Damer       Slaggolf
14            Onsdagsgolf 9          Slaggolf                                            Mats                       Singel 2 kl
16            PRO Gävleborg                                                                  Jon
17            HHC                                                                                     Jon                          F-golf startförbud ca 14-17
18            Golfresan on tour  Slaggolf            Golfresan                Mats                       Greensome en kl
20           GGA 11/Damer       Slaggolf
24           Paper Board Open                                                              Jon                        F-golf 7-12, K-start,
25           Final onsdgolfen     Slaggolf                                              Mats                      2 kl, min tre onsd-tävl
31            Mustaschkampen  Scramble                                                                             Välgörenhetstävl

September
2              G-H vet tour           Slaggolf                                                                                A-kl spelar i Hudik
3              GGA 13/Damer      Slaggolf
8              G/H serien damer Slagspel                                                                                Finalspel
10            GGA 14/Damer      Slaggolf                                                                                 Damer 9 hål gul tee
14            Rajder Capp           Slagspel                                              Jon                            Generationskamp
17             GGA 15                    Slaggolf
22            Avslutningen          Scramble         Beijer                        Sven                          3-manna, K-start
24            GGA Reservdag
28            Cross Country         Special            Klubben                    Robert                      Tävlingsled/funkt

Tävlingssponsorer den 16 juli är Stefan Persson Bil, Bilelektro och Hedströms Bil